Takip Et:

Gökçeler Makine, Boeing İçin Parça Üretiyor

Gökçeler Makine Genel Müdürü Gökçeler, “Alp Havacılık ile yaptığımız çalışmaların geliştirilmesi neticesinde 4 adet Boeing 787 yolcu uçağına ait parça üretimine devam ediyoruz” açıklamasını yaptı.

Savunma Sanayi alanında üretim yapan Gökçeler Makine, makine parkını ve üretim alanını genişletmeyi hedefliyor. Sivas’ta ilk uçak parçasının üretimini yaptıklarının altını çizen Gökçeler Makine Genel Müdürü Ahmet Nazmi Gökçeler, “Alp Havacılık ile yaptığımız çalışmaların geliştirilmesi neticesinde dört adet Boeing 787 yolcu uçağına ait parça üretimine devam ediyoruz” dedi.

Üretimini CNC ve PLC kontrollü makinelerle yapan Gökçeler Makine,  savunma sanayiinde uçak, toma, tank parçalarının yanı sıra plastik enjeksiyon kalıpları, özel makine tasarımı ve üretimi, makine yedek parçaları ve plastik enjeksiyon yöntemi ile parçalar üretiyor. Firmalarının, Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gökçeler tarafından 1973 yılında kurulduğunu belirten Ahmet Nazmi Gökçeler, “Çeşitli ortaklıklar ile 1976 yılında Gökmen Makine adıyla hidrolik abkant ve giyotin pres üretimine başladık. İlerleyen yıllarda makine imalat ve yedek parça üretimine geçtik. 2010 yılında Sivas OSB’deki yatırımlarımızı tamamlayarak, firmamızın  üretimini bu alana taşıdık. Sonrasında CNC makineler alarak, daha profesyonel hale geldik” diye konuştu.

Yıllık ortalama 75 plastik enjeksiyon kalıbı, 1 milyon adedin üzerinde plastik parça ürettiklerini kaydeden Gökçeler, “Savunma sanayiinde ise yılda 300 adedin üzerinde uçak parçası, bin adedin üzerinde TOMA parçaları, 10 bin adedin üzerinde de tank parçalarının imalatını yapıyoruz. Çalıştığımız firmalar arasında Alp Havacılık, Nurol Makine, FNSS, Aselsan, Nitrocare, Anadolu Tıp, Paco Çelik firmaları bulunuyor. Her biri alanında önde gelen firmalarla çalışıyoruz” bilgisini verdi.

Bu yıl savunma sanayii alanında faaliyet gösteren firmaların teşvikiyle beş eksen CNC ile CMM ölçüm cihazı almayı planladıklarını bildiren Ahmet Nazmi Gökçeler, “Firmamızın doğrudan ihracatı bulunmuyor. Dolaylı yoldan yapılan ihracatta ürünlerimiz yaklaşık 50 ülkeye satılıyor.  3 bin metrekaresi açık, 2 bin metrekaresi kapalı alanda üretim yapıyoruz. Kapalı alanımızı yüzde 50 büyütmek için çalışmalara başladık” dedi.

“Aselsan onaylı yan tedarikçiyiz”

Sivas’ta ilk uçak parçasının üretimini yaptıklarının altını çizen Gökçeler, “2012 yılında Alp Havacılık firması ile yaptığımız çalışmalar sonucunda bu alanda üretime başladık TUSAŞ ile yapılan çalışmalarımızda da helikopter gövde şekillendirme kalıplarının üretimini yaptık. Alp Havacılık ile yaptığımız çalışmaların geliştirilmesi neticesinde de dört Boeing 787 yolcu uçağına ait parça üretimine devam ediyoruz” bilgisini verdi. 2012 yılında Nurol Makine ile yaptıkları çalışmalarla axor TOMA, ejder TOMA’ları ve buldozerin mekanizma kolları, şase bağlantı parçaları, çamurluk ve basamaklarının üretimine başladıklarını kaydeden Ahmet Nazmi Gökçeler, “Ayrıca Nurol Makine’nin ürettiği 4×4 Ejder Yalçın aracının birçok bağlantı parçasını da imal ediyoruz” diye konuştu.

Sivas’ta faaliyet gösteren Anadolu Tıp Teknolojileri ve Nitrocare’in kalıplarını da ürettiklerini aktaran Gökçeler, “Bu kalıplarla milyonlarca parça üretimi yapılıyor. Firmamız 2014 yılında Aselsan tarafından denetlenerek, onaylı yan sanayi tedarikçisi olmaya da hak kazandı. Üretim konusunda görüşmelerimiz devam ediyor” dedi.

Ar-Ge çalışmaları hakkında da bilgi veren Gökçeler, ” Medikal sektöründe ve savunma sanayiinde dört farklı konuda Ar-Ge çalışmalarımız devam ediyor. Çalıştığımız firmaların temin etmekte zorlandıkları veya pahalıya temin ettikleri yurtdışı menşeli parçaların Ar-Ge çalışmalarını yapıyoruz. Bu ürünleri aynı kalitede daha ekonomik olarak üretiyoruz” şeklinde konuştu.

Kaynak: https://www.dunya.com/sirketler/gokceler-makine-boeing-icin-parca-uretiyor-haberi-315769

Copyright 2019 Sivas Savtek Derneği.